Jak być długo zdrowym?

Jak być długo zdrowym?

Obecnie na całym świecie jesteśmy świadkami narastającej fali tzw. chorób cywilizacyjnych (otyłość, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca tętnic i różnorodne choroby układu krążenia, choroba zwyrodnieniowa stawów, osteoporoza, choroby nowotworowe, choroby neurodegeneracyjne, takie jak choroba Alzheimera i choroba Parkinsona), których główną przyczyną jest nieprawidłowy styl życia, a zwłaszcza sposób odżywiania się. Aż 85% przyczyn tych chorób jest zależnych od człowieka (zły sposób odżywiania się, palenie papierosów,  brak lub mała aktywność fizyczna oraz stres). Ponieważ w USA odnotowuje się dwa razy więcej chorób cywilizacyjnych niż w Europie (Dr Michel Roizen podczas XI Conference on Preventive and InÔtegrative Medicine, Las Vegas 6-8 grudzień 2013), dlatego jest to kraj, w którym już najdłużej szuka się rozwiązań dla tych palących problemów pochłaniających coraz więcej środków finansowych zarówno z budżetu państwa, jak i z budżetu każdej rodziny.

Dlatego to, właśnie w USA powstały: ACPM-American College of Preventive Medicine-Amerykańskie Kolegium Medycyny Prewencyjnej, ACLM-American College of Lifestyle Medicine-Amerykańskie Kolegium Medycyny Stylu Życia, IFM-Institute of Functional Medicine-Instytut Medycyny Funkcjonalnej oraz organizowane są od 15lat coroczne konferencje przez Preventive and Lifestyle Medicine Center ( Klinikę Medycyny Prewencyjnej/Stylu Życia) z Cleveland Clinic w Ohio. Wszystkie w/w organizacje-odpowiedniki Polskich Lekarskich Towarzystw Naukowych, pomimo różnic w szczegółach, prezentują ten sam nurt bezwzględnej konieczności zmiany stylu życia ze zmianą sposobu odżywiania się na czele. Skoro choroby cywilizacyjne, jak wcześniej wspomniano, są wynikiem przede wszystkim złej diety, palenia papierosów oraz małej aktywności fizycznej i braku kontroli nad stresem, to właśnie od zmian w tych dziedzinach trzeba zacząć, a na te wszystkie elementy KAŻDY Z NAS ma wpływ, bo są to zachowania zależne od wyboru każdego z nas, każdego dnia. Oznacza to, że poprzez określony styl życia wybieramy zdrowie albo chorobę, dobre samopoczucie na długie lata albo dolegliwości i dyskomfort. Zdrowie każdego z nas jest w naszych rękach, co oznacza, że to Państwa zdrowie jest w Państwa rękach– i to nie jest slogan, tylko rzeczywistość.        

Geny są oczywiście ważne, ale jak powiedział Dr David Heber z Uniwersytetu Los Angeles: „Geny ładują pistolet, ale to czynniki środowiskowe pociągają za spust”. Z kolei Lee Hood założyciel Institute for Systems Biology  w trakcie wykładu inauguracyjnego Amerykańskiego Kolegium Reumatologicznego (ACR) w 2014 roku stwierdził, że ”Twój genom – czyli nasze geny określają/determinują/wyznaczają nasze możliwości, a nie są naszym przeznaczeniem”.

Do grona nielicznych amerykańskich lekarzy/naukowców tzw.”open-mind”czyli ‘otwartych umysłów’,  należą: Dr Dean Ornish- doradca prezydenta Baracka Obamy ds. zdrowia publicznego oraz lekarz Billa Clintona, Dr Caldwell Esselstyn- profesor kardiochirurgii Cleveland Clinic, który jako pierwszy udowodnił odwracalność miażdżycy przy zastosowaniu diety praktycznie beztłuszczowej, Dr John McDougall, Dr Joel Fuhrman oraz Prof. biochemii T.Colin Campbell), którzy wykroczyli poza ogólnie przyjęte reguły postępowania medycznego i na podstawie własnych wnikliwych obserwacji oraz wyników badań, czasem i osobistych problemów medycznych, zaproponowali nowy bardzo skuteczny model leczenia. Jest to rzeczywista terapia przyczynowa różnorodnych chorób, a nie tylko leczenie objawowe, które oferuje nam dzisiejsza medycyna akademicka.

Większość z nas chciałaby dożyć sędziwego wieku, w dobrym zdrowiu. Z medycznego (molekularnego) punktu widzenia długość naszego życia zależy od długości telomerów czyli fragmentów chromosomów, które skracają się podczas podziału komórek ( im dłuższe telomery, tym lepiej). Lauretka Nagrody Nobla Elizabeth Blackburn wykazuje w swojej książce, że możemy wydłużyć nasze telomery m.in. poprzez dietę opartą o produkty roślinne, zredukowanie stresu oraz aktywność fizyczną.

Różni badacze na świecie z Danem Buttlerem  na czele, autorem książek: „Niebieskie strefy” i „Niebieskie strefy w praktyce” wskazują na konieczność stosowania przewlekle diety opartej o produkty  roślinne z niewielką ilością białka zwierzęcego , najlepiej ryb. Poza dietą ważna jest rodzina, relacje ze znajomymi, wiara.

Z kolei  autor najnowszego bestsellera poświęconego  zagadnieniom juwentologii – czyli nauki o utrzymaniu młodości Valter Longo „Dieta długowieczności”  jako receptę a zdrowie poza jak wyżej przewlekłym stosowaniem diety pescowegańskiej ( dieta roślinna z niewielką ilością ryb) zaleca tzw. okresową restrykcję kaloryczną.  Profesor Longo udowodnił, iż tzw. „fasting mimicking diet-FMD” czyli  5-dniowa dieta imitująca post stosowana w zależności od nasilenia problemów medycznych od raz na miesiąc w przypadku poważnych problemów medycznych do raz na ½ roku jeśli tylko profilaktycznie. Inną formą  okresowej restrykcji kalorycznej jest tzw. dieta 5:2 wg dra Mosleya. Dieta 5:2 należy do najchętniej stosowanych na świecie. Przez 5dni w tygodniu jada się to, co zazwyczaj; natomiast przez pozostałe ( i to nie obok siebie) należy ograniczyć spożywane kalorie u kobiet do 500kcal, a u mężczyzn do 600kcal. Inni badacze zalecają spożywanie posiłków w ciągu 8 godzin, a niejedzenie w ciągu 16godzin. W każdym z w/w przykładów czy diety FMD, czy 5:2, czy 8/16,  regularne ograniczenie spożywania kalorii umożliwia „wyłączenie- zresetowanie” metabolizmu i zwiększenie w tym czasie spalania tłuszczu, w tym tzw. trzewnego (najbardziej niebezpiecznego). 

Niestety z powodu, iż w naszych kuchniach  dominuje  tzw. industrialna/przemysłowa żywność, zawiera ona znacznie mniejszą niż dawniej ilość substancji odżywczych, w tym mikroelementów i witamin, stąd dla utrzymania dobrego zdrowia  konieczna jest ich suplementacja mikroelementów i witamin…. Np. Profesor Valter Longo zaleca przy stosowaniu diety długowieczności zażywanie mikroelementów 2-3razy  w tygodniu oraz preparatów Omega 3. Z kolei wspominany wcześniej dr Michel Roizen szef Kliniki Medycyny Prewencyjnej w Cleveland Clinic, Ohio –  zwolennik diety wegańskiej/roślinnej zaleca jako podstawę codzienną suplementację  multiwitamin ( najlepiej w dwóch dawkach podzielonych, aby uzyskać stałe stężenie we krwi), kwasy Omega 3, witaminę D3, probiotyki i kurkumę. Warto jest monitorować stężenie wybranych substancji np. witamin, ew, niektórych mikroelementów w celu uzyskania nie tylko optymalnego, ale jednocześnie bezpiecznego stężenia.

Wspomniana wcześniej  tzw. żywność przemysłowa poprzez zawartość środków chemicznych i antybiotyków niszczy naszą florę jelitową. Nasz mikrobiom ( dawniej niedoceniany) jest naszym wielkim sprzymierzeńcem w utrzymaniu dobrego zdrowia. Im np. jest bardziej zróżnicowana nasza flora jelitowa, to jesteśmy zdrowsi. Z kolei na różnorodność bakterii wpływa nasza dieta ( im bardziej roślinna, tym lepiej). Co ciekawe niedawno przeprowadzone badania w USA wykazały, iż nawet kilkudniowa terapia antybiotykiem z grupy makrolidów – azitromycyna na conajmniej 4!!! lata zmienia naszą florę (na dłuższe badania nie było już funduszy)

Teraz, wyposażeni w wiedzę , w zależności od stanu zdrowia, nie pozostaje nam nic innego, jak rozpocząć zmiany w stylu życia, których podstawą jest dieta oparta o nieprzetworzone produkty roślinne, a potem tylko trwać i propagować ten sposób odżywiania, by nie tylko zyskać zdrowie i urodę za darmo, ale również poprawić kondycję Ziemi. Zrób to dla siebie i dla innych!

Powodzenia życzy,

Dr n.med. Edyta Biernat-Kałuża

Specjalista reumatolog, lekarz chorób wewnętrznych

Założycielka pierwszych w Polsce Centrum Medycyny Żywienia i Centrum Medycyny Żywienia i Stylu Życia

Członek Rad naukowych Fundacji: „ Wiemy co jemy”,  „Alabaster”, „Multis Multum”,

Członek: PTR-Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego, PTTS- Polskiego Towarzystwa Traumatologii Sportowej oraz ACR- American College of Rheumatology-Amerykańskiego Kolegium Reumatologicznego 

 

Piśmiennictwo uwzględniające tematykę artykułu:

dieta oparta o produkty roślinne:

John Mc Dougall, Mary Mc Dougall  “Zdrowie bez recepty  czyli skrobia, która leczy”. Wyd. IPS, 2014

T. Colin Campbell, Thomas M. Campbell II “Nowoczesne zasady odżywiania – przełomowe badanie wpływu żywienia na zdrowie” ; Wyd. Galaktyka 2011 i 2013

Dean Ornish “Spektrum”; Wyd. Druga Strona, 2015

Caldwell B. Esselstyn, Jr. “Prevent and Reverse Heart Disaese”-The Revolutionary, Scientifically Proven Nutrition-Based Cure; Wyd. Penguin Group, 2007

Michael F. Roizen, Mehmet Oz “You- the Owner’s Manual” Wyd. William Morrow, 2005-2013, wydanie polskie “Twój Organizm-Poradnik Użytkownika” 

Joel Fuhrman “ Jeść aby żyć zdrowo”; Wyd. Varsovia, 2013

recepty na długowieczność:

Dan Buttler “Niebieskie strefy 9 lekcji długowieczności od ludzi żyjących najdłużej”; Wyd. Galaktyka, 2014

Dan  Buttler “Niebieskie strefy w praktyce-. Jedzi żyj jak najzdrowsi ludzie świata”; Wyd. Galaktyka, 2016 

Valter Longo “Dieta długowieczności- dieta imitująca post-potwierdzony naukowo sposób na zdrowe i długie życie”; Wyd. Bukowy Las, 2018.

Elizabeth Blackburn, Elissa Epel “Telomery i zdrowie- naukowe tajniki zdrowego stylu życia”; Galaktyka, 2017

żywność przemysłowa

Michelle Perro, Vincanne Adams “What’s Making Our Children sick? How Industrial Food Is Causing an Epidemic of Chronic Illness, and What Parents (and Doctors) Can Do About It – Chelsea Green Publishing 2017 (w trakcie wydania polskiego  “Dlaczego Twoje dziecko jest chore-jak żywność przemysłowa powoduje epidemie chorób przewlekłych i co Rodzice ( i Lekarze) mogą z tym zrobić” Galaktyka

znaczenie mikroflory

Justin Sonnenburg, Erica Sonnenburg, “Zdrowie zaczyna się  w brzuchu”-przejmij kontrolę nad masą ciała, nastrojem i długofalowym zdrowiem; Wyd.Galaktyka, 2015 

Martin J. Blaser “Utracone mikroby” –brakujące ogniwo zdrowia i gorzka prawda o nadużywaniu antybiotyków; Wyd. Galaktyka, 2016

okresowa restrykcja kaloryczna

Michel Mosley, Mimi Spencer, “ Dieta 5:2”-zrzuć kilogramy i ciesz się zdrowiem oraz długim życiem dzięki sporadycznemu niedojadaniu; Wyd. Muza S.A., 2013

Samantha Logan “Dieta 5:2”150 prostych przepisów na posiłki poniżej 300kcal, które pozwolą Ci schudnąć. Wyd. Helion S.A., 2015

2018-04-26T18:45:47+00:00